ŚMIECI – NASZA BOLĄCZKA

Takie miejsca naprawdę bywają w naszej dzielnicy ...

Każdy wie, że śmieci to bolączka nas wszystkich, wszystkich mieszkańców naszej dzielnicy. Śmieci, to te małe jak butelki, papiery, kartony, worki foliowe, puszki, ale i te duże jak opony, sprzęt AGD, karoserie samochodowe, gruz i odpady budowlane. Długo by tu wymieniać. Wyrzucane wszędzie, gdzie tylko można je zostawić, zawieźć, porzucić, podrzucić i dowieść. W lesie, na łące, przy drodze, w rowie, koło płotu, obok sąsiadów. W dzień, w nocy, wieczorem. Samochodem, busem, ciężarówką, rowerem, w przyczepie – długo by wymieniać. A wszystko przez brak wyczucia i troski o przyszłość nas. Tu i teraz, ale i przyszłych pokoleń. Nie dajmy się śmieciarzon i brudasom …

Tym artykułem chcielibyśmy zwrócić uwagę na śmieci i na inne nieczystości oraz na to, że możemy wspólnie zadbać o naszą dzielnicę, reagować na porzucanie i podrzucanie śmieci. Zwracajmy wszyscy uwagę na miejsca szczególnie narażone na zaśmiecanie, a jest ich w naszej dzielnicy i bliskim sasiedztwie naprawdę wiele. Właściwie chyba to przeszkadza nam wszystkim!

 

Do tych miejsc w naszej dzielnicy z pewnością należą m.in.:

- zielone otoczenie wszystkich dzieł obronnych, jak Fort XIV czy małe schrony przedpola twierdzy,

- Park 1000-lecia wraz z fosą Przyczółka Mostowego,

- lasek miejski przy ul.Łącznej,

- teren cmentarza poewangelickiego przy ul.Łącznej,

- zaplecze cmentarza katolickiego przy ul.Włocławskiej,

- okolice wyrobiska firmy Wienerberger w rejonie ul.Zimowej,

- tereny zielone planowanej ul.Grota-Roweckiego na przedłużeniu ul.Hallera,

- otoczenie kompleksu sportowego przy ul.Armii Ludowej

i wiele innych pomniejszych.

A może spróbowalibyśmy uporać się z tym problemem wspólnymi siłami? Może po prostu jeśli ktoś zauważy jakąś koncentrację śmieci w miejscu, gdzie być nie powinny to prześle fotografię z opisem lokalizacji na skrzynkę poczta@stawki.org, a zostanie ona od razu przekazana do Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta z prośbą o usunięcie. Można też od razu przesłać wprost na adres wydziału wgk@um.torun.pl, którego pracownicy (m.in. Jan Kowalski) deklarowali szybką reakcję.

W sytuacjach bardziej „złożonych” z pewnością można wejść w kontakt ze Strażą Miejską, która jest również odpowiedzialna za bezpieczeństwo i czystość na terenie gminy. Deklaracje w zakresie pilnowaniu porządku, pomocy w usuwaniu i likwidacji nieczystości (zarówno stałych jak i płynnych tj.szamb) i związanych z tym zagrożeń nasze Stowarzyszenie uzyskało od przedstawicieli Straży Miejskiej (m.in.dzielnicowego Krzysztofa Jereczka). Z w/w osobami można kontaktować się bezpośrednio. Oczywiście akcje w tym zakresie są wykonywane na bieżąco.

 

Ale pewne jest też, że każda jednorazowa akcja w roku to za mało. Trzeba jednak przyznać, że służby nie mają codziennego wglądu w poukrywane zakamarki w naszej dzielnicy, które są potencjalnym miejscem dzikich wysypisk. Nam jest łatwiej, w czasie codziennej drogi do pracy lub podczas spacerów wypatrzeć takie miejsca i na bieżąco w tym zakresie informować kogo trzeba. Mamy już bardzo pozytywne doświadczenia z MPO i wierzymy, że poradzą sobie z tym problemem. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że źródłem problemu nie są dzikie wysypiska same w sobie, ale problemem jest zachowanie mieszkańców naszej dzielnicy, a może i pobliskich, które takie wysypiska tworzą. I to tych „śmieciarzy” należy piętnować.

Mieszkańcy, którzy mieszkają tu już kilka lub kilkanaście lat tak nie śmiecą. Zresztą skutecznie wdrożona segregacja śmieci i dbałość mieszkańców w tym zakresie sprzyja czystości. Gorzej jest tam, gdzie budują się nowe domy, a to jak wiadomo sprzyja bałaganowi i pewnej tymczasowości. A zwłaszcza w wykonaniu obcych. Jak komuś szkoda pieniędzy na wywóz gruzu, to wyrzuca do lasu... Nie zmienia to faktu, że takie wysypiska się pojawiają. Mnóstwo śmieci pojawia się w miejscu ustawienia pojemników na szkło. Ludzie obok wyrzucają dosłownie wszystko - sprzęt RTV/AGD, części samochodów i inne cuda.

Na koniec warto wspomnieć, że tak jak w całym mieście i innych częściach kraju, pojawiły się u nas niedawno pojemniki kremowego koloru – „szafy” Wtórpolu, gdzie warto wrzucić zamiast do zwykłego śmietnika niepotrzebne rzeczy, jak zużyta odzież i materiały, które po przesortowaniu będą jeszcze zagospodarowane.

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.