SMOK, KTÓRY NAS GRYZIE

Smog w powietrzu to rzecz bardzo aktualna, zwłaszcza zimą. Aktualna zarówno w Toruniu, jak i w całym kraju. Duszą się w Toruniu, Krakowie i Warszawie, starzy i młodzi, dorośli i dzieci. To zadziwiające, jak wiele ludzi jest opornych i odpornych na zrozumienie tak prostego związku przyczynowo skutkowego jaki zachodzi pomiędzy paleniem w piecu odpadów i śmieci, a tym co mamy w powietrzu – wszyscy i my i ci spalający też …

Coraz częściej pisze się o tym problemie również i w naszym mieście. O problemie na lewobrzeżu i w naszej dzielnicy. Ale coraz wyraźniej też widać, że podejmowane coraz to nowe pomysły na sposób uporania się z tym zjawiskiem bez radykalnych metod niestety nie przyniosą żadnego skutku. Uświadamianie, proszenie, grożenie nie przyniosą u rodaków wymiernego efektu. Zawsze znajdzie się ktoś/ktosie, którzy pokażą, że mają to gdzieś. Nie przyniosą. Bez usunięcia możliwości spalania takiego odpadowego paliwa, ale również bez OBOWIAZKOWEJ wymiany kotłów takie spalanie umożliwiających włącznie. I nie przekonuje często powtarzany argument, że biedni, że nie stać, bo to nie może być w ogóle w takich kategoriach. I należałoby zbadać, jakiej w istocie części spalających ten argument dotyczy (a gdzie systemy finansowego wsparcia?).

 

To, że często w okresie jesienno-zimowym idąc Stawkami, zwłaszcza Północnymi możemy cudownie zaciągnąć się nisko płożącym się po ulicy gryzącym dymem to jedno. To, że często o zmroku wychodząc z budynku na ulicę (jak niejeden z mieszkańców Stawek wychodzący np. z basenu, gdzie spędził przyjemne chwile w atmosferze relaksu) można doznać złudzenia, że to chyba gęsta mgła spowiła dzielnicę i będzie kłopot szybkim dostaniem się do domu. Ale to, że w takiej atmosferze uczą się i bawią nasze dzieci w szkole, a co gorsza dzieci w przedszkolu to już woła o pomstę do nieba!

 

Zapraszamy rodziców i dziadków, nauczycieli i opiekunów i wszystkich tych, którzy sprawują pieczę nad maluchami do lektury najświeższego raportu „Polskie przedszkola w smogu”, jaki przygotował Greenpeace w oparciu o dane pierwszy raz upublicznione przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, a który przestawia w tym względzie dramatyczną sytuację w kraju, również w Toruniu. Można znaleźć tam zatrważające dane dotyczące powietrza wdychanego przez nasze dzieci.

Eksperci stworzyli internetową bazę UwagaSmog.pl, w której można sprawdzić jakość powietrza w okolicy poszczególnych przedszkoli, również naszego przy ul. Złotej na Stawkach.

Z lektury jasno wynika, że w pewnych okresach nie powinno się wogóle wychodzić z domu, a tym bardziej z dzieckiem do przedszkola, bo wróci zatrute i zaczadzone jeszcze bardziej niż było. I to dzięki naszym miłym i rozsądnym sąsiadom, którzy łamią prawo i zdrowie nas wszystkich. I którzy uważają, że to nic takiego, nic złego. To taka abstrakcja …

Polecamy również

artykułyPolskie przedszkolaki w smogui „Dym z kominów nam szkodzi

niezwykły film z Wadowic „Witamy w piekle

oraz kampanię społeczną "Nie dla smogu"

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.