STANOWISKO WS POŁĄCZENIA Z AUTOSTRADĄ

Poniżej prezentujemy nasze Stanowisko w sprawie połączenia Torunia z autostradą A1 od strony południowej przesłane w ostatnich tygodniach w formie Listu Otwartego na ręce Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Torunia Mariana Frąckiewicza, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, radnych miasta Torunia i redakcji gazet toruńskich oraz organizacji lewobrzeżnych tj. Stowarzyszenia „Nasz Podgórz” i Stowarzyszenia „Rudak”.

Odnosimy się również do artykułu, który ukazał się w ostatni czwartek 17.04 w Gazecie Toruńskiej, wydając Oświadczenie w sprawie zawartych tam sformułowań. O szczegółach czytaj dalej...

Stanowisko Stowarzyszenia Stawki w sprawie połączenia Torunia z autostradą A1 od strony południowej

Stowarzyszenie Stawki popiera stanowisko Prezydenta Miasta Torunia w sprawie pilnej rozbudowy Węzła Czerniewice w ciągu autostrady A1, w celu uzyskania przez miasto Toruń bezpośredniego połączenia z nowo wybudowanym mostem Trasy Wschodniej w Toruniu.

Tylko budowa takiego połączenia znacząco ułatwi mieszkańcom naszego miasta i podróżującym wjazd i wyjazd z Torunia w kierunku Bydgoszczy, Inowrocławia, Łodzi i Poznania oraz pozwoli w pełni wykorzystać tę trasę jako bezpłatną alternatywę dla autostrady. Wsparcie budowy mostu kwotą ponad 300 milionów złotych dotacji ze środków europejskich, pozwala także liczyć na zaangażowanie  Państwa na rzecz jego pełnego wykorzystania. Umożliwi to również mieszkańcom lewobrzeżnego Torunia dogodny wjazd i zjazd na autostradę w kierunku Trójmiasta.

W związku z tym apelujemy do Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o pilne podpisanie porozumienia w celu przygotowania tej wspólnej inwestycji. Lokalizację węzła wyznacza dokumentacja przedstawiona przez G.D.D.K. i A. w czasie konsultacji w sprawie rozbudowy drogi S10, który będzie znajdował się za punktem poboru opłat w Czerniewicach. Sposób jego połączenia z Toruniem powinien wynikać z analizy wariantów zaproponowanych przez G.D.D.K. i A.

Jednocześnie jako Stowarzyszenie występujemy z prośbą o poparcie naszego stanowiska przez Radę Miasta Torunia, instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne. Tylko zbudowanie szerokiej koalicji  dla wypracowania kompromisu w sprawie budowy takiego połączenia pozwoli nam z nadzieją oczekiwać na jego szybką realizację.

 

Oświadczenie

W związku z artykułem zamieszczonym w dniu 17.04.2014 r. w Gazecie Pomorskiej na str. 9 pt. „Z mostu na Trasę S10 i dalej na Warszawę?” Zarząd naszego Stowarzyszenie wydał następujące Oświadczenie:

Nasze Stowarzyszenie jest zdecydowanym przeciwnikiem budowy połączenia drogowego Torunia z autostradą od strony południowej przez Węzeł Kluczyki. Lokalizacja ta przewidywana na przedłużeniu Mostu Piłsudskiego w ciągu tzw. Trasy Staromostowej, jest szkodliwa dla naszego miasta. W 2013 roku oddano do użytku most Trasy Wschodniej, który jest wybudowany jako bezpłatna alternatywa dla autostrady. W związku z takim charakterem most ten jest przystosowany do obsługi tranzytu i oczywiście ruchu lokalnego.

Naturalną konsekwencją budowy tego mostu, jest kontynuacja budowy trasy podążającej w stronę tzw. Węzła Czerniewice. Nowa lokalizacja węzła na Trasie Poligonowej wskazana przez GDDKiA w Bydgoszczy daje szansę w sensowny sposób połączyć Most Wschodni z autostradą. Zarówno Prezydent Miasta Torunia jak i Pan Bernard Kwiatkowski wskazują ten przewidywany węzeł jako najlepsze rozwiązanie drogowe dla Torunia. Nasze Stowarzyszenie stoi na stanowisku, że trzeba jak najszybciej doprowadzić do zatwierdzenia lokalizacji takiego węzła i zaplanować jego budowę w najbliższym czasie. Sposób połączenia autostrady z Trasą Mostową powinien być wynikiem decyzji środowiskowej, która powinna porównywać wariant „na wprost” przez Osiedle Piaski i wariant przez Osiedle Czerniewice.

Nie zgadzamy się ze stwierdzeniem zawartym w treści artykułu, że Nasze Stowarzyszenie opowiada się za przejściem przez Osiedle Piaski. Mamy świadomość, że jest to naturalna kontynuacja Trasy Wschodniej, jednak decyzja środowiskowa musi rozstrzygnąć jaki będzie ostateczny przebieg tej trasy i jednocześnie pragniemy podziękować Gazecie Pomorskiej za podjęcie tego, jednego z najważniejszych problemów komunikacyjnych Torunia.

 

Komentarze

Zjazd z autostrady

Mam pytanie.
Czy osiedle Piaski nie należy do Stawek? Dlaczego Stowarzyszenie Stawki zamiast dbać również o nasze sprawy chce wcisnąć na nasze osiedle zjazd z autostrady?????????

Osobiście uważam, ze

Osobiście uważam, ze Stowarzyszenie nigdzie nie zaprezentowało stanowiska, że połaczenie z autostradą musi prejść przez Osiedle Piaski. To, że przytaczane są moje wypowiedzi , które często nie są autoryzowane, nie stanowią oficjalnego stanowiska Stowarzyszenia. To, że podnosimy ten temat i prowadzimy dyskusję w tej sprawie wskazują na nasze zainteresowanie również Państwa interesami. Jednak pewne działania niosą za sobą konkretne konsekwencje. Tak jest w sytuacji , kiedy wybudowano Most Wschodni. Już dzisiaj trzeba prowadziś dyskusję w tej sprawie, aby zmierzyć się z tym problemem. Zachęcam do dalszej dyskusji, prosząc jednocześnie o podpisywanie swoich wpisów chociażby pseudonimami.
Maciej Cichowicz RRMT

Pan radny lekko mija sie z

Pan radny lekko mija sie z prawda, zeby nie powiedziec dosadniej klamie. Stowarzyszenie Stawki wielokrotnie negowalo wezel kluczyki otwarcie mowiac o jedynym wezle stawki. Zamiast zajac sie porzadnie czerniewicami . Na dowod zapraszam przeczytac na stronie stowarzyszenia informacje ze stanowiskiem pana prezesa Olgierda z dnia 20.06.2012 godz 20.36. 
Cichowicz nie klam radnemu nie wypada

Cdn2

Uprzejmie informuje ze strona z dnia 20.06.2012 zostala zdjeta przez moderatora. Co tam bylo ciekawego? Ciekawe?

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.