SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA NA LEWOBRZEŻU!

W październiku 2010 r. ukonstytuował się Społeczny Komitet ds. Utworzenia Szkoły Ponadgimnazjalnej w lewobrzeżnej części Torunia, złożony z przedstawicieli dzielnic Podgórza, Stawek, Rudaka i Czerniewic. Swoje poparcie dla działań Komitetu wyraziło również Stowarzyszenie. Celem działania tego Komitetu jest doprowadzenie do utworzenia nowoczesnej szkoły ponadgimnazjalnej dla młodzieży kończącej gimnazja szczególnie w tej części miasta. W nowej placówce wdrażane byłyby toruńskie doświadczenia i nowoczesne rozwiązania w zakresie edukacji językowej, informatycznej oraz rozwoju aktywności ruchowej.

Obecna sytuacja zmusza młodzież kończącą Gimnazjum Nr 14 na Stawkach, Gimnazjum Nr 15 na Podgórzu oraz Gimnazjum Nr 34 w Czerniewicach do codziennych, tak bardzo uciążliwych dojazdów przez Wisłę w celu kontynuowania dalszej nauki. Szkoła byłaby atrakcyjna również dla uczniów sąsiednich gmin np. Cierpic, Małej i Dużej Nieszawki. Społeczny Komitet posiada charakter otwarty i apolityczny. Deklarację przystąpienia do niego mogą zgłaszać kolejne osoby, którym przyświecać będzie cel - stworzenie równych szans edukacyjnych dla młodzieży w mieście. Społeczny Komitet posiada wizję szkoły usytuowanej w jednej z lewobrzeżnych dzielnic w obiekcie pozyskanym np. od wojska i dostosowanym do potrzeb szkolnych lub nowej, wybudowanej od postaw placówki.

Przypomnieć należy, że od 1948 r. na Stawkach, działało III Liceum Ogólnokształcące jako jedyna szkoła średnia w lewobrzeżnej części Torunia. „Trójka” funkcjonowała w budynku przy ul. Hallera obok Szkoły Podstawowej nr 14. W 1991 roku władze miasta zdecydowały o przeniesieniu szkoły na osiedle Na Skarpie, natomiast jej dawne pomieszczenia zajął obecny ZS nr 14. Lewobrzeżna, rozległa obszarowo część Torunia licząca już około 22 tys. mieszkańców pozbawiona jest całkowicie szkoły średniej. Dla przykładu podać można, że na osiedlu Na Skarpie, w odległości zaledwie kilkuset metrów usytuowane są aż trzy szkoły ponadgimnazjalne: II LO przeniesione tu z ul. Hallera i Osikowej, III LO oraz XII LO funkcjonujące w ZS nr 5 przy ul. Wyszyńskiego. Takie usytuowanie szkół powoduje problemy z naborem, zwłaszcza do tej ostatniej. W 2011 roku została utworzona tylko jedna klasa pierwsza, jedna klasa druga i mało liczne trzy oddziały maturalne.

Ten przykład wskazuje dobitnie na konieczność zmian w sieci placówek oświatowych miasta. Młodzież lewobrzeżnej części Torunia ma dość koszmarnych dojazdów do centrum, ma również prawo do szkoły ponadgimnazjalnej usytuowanej na miejscu. Mieszkańcy Podgórza, Stawek, Rudaka i Czerniewic mają prawo domagać się realizacji obietnic wyborczych Prezydenta Miasta Michała Zalewskiego w tym zakresie. Liczą również na skuteczne działania radnych miejskich i właściwych urzędników miejskich w zakresie tworzenia równych szans edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w mieście.

 

Problem poruszano m.in. w korespondencji:

2010-12-13 Pismo do RMT ws realizacji postulatów mieszkańców lewobrzeża.pdf

2011-03-15 Pismo do PMT ws problemów mieszkańców Stawek.pdf

2011-04-21 Pismo do SS ws problemów mieszkańców Stawek.pdf  (duży plik!)

 

Prasa pisała m.in.:

2010-10-30 Liceum na lewym brzegu?

2010-11-24 By nie trzeba było dojeżdżać do szkoły przez most

2011-01-20 To będzie nowa szkoła. Tylko jaka i kiedy?

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.