SZKOŁA ŚREDNIA NA LEWOBRZEŻU CDN

 

W poniedziałek 18.06.2012 r. o godzinie 18.00 spotkaniem w Auli Zespołu Szkół nr 14 przy ul.Hallera wystartowały konsultacje społeczne na temat utworzenia szkoły ponadgimnazjalnej na lewobrzeżu.

Na spotkanie zorganizowane dla mieszkańców przybyli przedstawiciele Wydziału Edukacji UMT i Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji, na którym zostały przedstawione koncepcje utworzenia i lokalizacji takiej szkoły. Głównym celem organizowanego spotkania konsultacyjnego było zebranie opinii mieszkańców lewobrzeża odnośnie analizowanych wariantów utworzenia szkoły, a na spotkaniu wywiązała się ożywiona dyskusja...

Chociaż oddźwięk wśród mieszkańców nie był niestety duży i na spotkanie przybyło zaledwie kilkanascie osób, w trakcie jego trwania wywiązała się ożywiona dyskusja. Nie trzeba dodawać, jak ważna jest to inicjatywa dla wszystkich mieszkańców tej części Torunia, szczególnie dla osób posiadających dzieci w wieku gimnazjalnym i młodszych.

Na spotkaniu przedstawiciele Wydziału Edukacji przedstawili koncepcje powstania takiej szkoły wraz z częścią ilustracyjną i graficzną. Przedstawiciele Wydziału Komunikacji Społecznej przedstawili sposoby i metody zbierania informacji i opinii w tym zakresie wśród mieszkańców i potencjalnych zainteresowanych. Przekonywali także do udziału w konsultacjach i przekonywali do możliwości wyrażania opinii i uwag drogą internetową. Wystarczyło ze strony UMT pobrać i wypełnić ankietę.

Należy tu zaznaczyć, że dyskusja która się wywiązała w trakcie prezentacji jednoznacznie wskazywała na stanowisko mieszkańców tej kwestii i kierowane przez mieszkańców do władz miejskich wezwania do utworzenia, a właściwie przywrócenia funkcjonowania szkoły ponadgimnazjalnej, ze wskazaniem na liceum na lewobrzeżu.

Trzeba tu wspomnieć, że ponad 180-tysięczna prawobrzeżna część miasta ma 12 funkcjonujących szkół średnich (liceów?), a ponad 20-tysięczna część lewobrzeżna ani jednej! Uzasadnienie potrzeby funkcjonowania takiej szkoły przekazywaliśmy już naszym czytelnikom w artykule sprzed kilku miesięcy, a poza tym jest ten temat ostatnio częściej poruszany na łamach prasy, w wyniku działań Stowarzyszenia Stawki, Społecznego Komitetu ds. utworzenia Szkoły Ponadgimnazjalnej na lewobrzeżu, czy grup mieszkańców.

Na spotkaniu przedstawiono warianty (zawarte również na dystrybuowanej ankiecie) dotyczące utworzenia takiej szkoły tj opowiedzenie się za:


propozycja lokalizacji – przy ul.Hallera na dziedzińcu obecnego kompleksu szkół ZS nr 14

WARIANT I

utworzeniem liceum ogólnokształcącego w tymczasowej lokalizacji przy Zespole Szkół nr 14 ul.Hallera 79 (pokazano propozycję lokalizacji)

 


propozycja lokalizacji – przy ul.Inowrocławskiej na Podgórzu (właściwie pomiędzy ul.Okólną, Drzymały, a Andersa)

 

propozycja lokalizacji – przy ul.Strzałowej na Rudaku

WARIANT II

budową liceum ogólnokształcącego w nowej lokalizacji po 2020 r.

(pokazano dwie propozycje lokalizacji – przy ul.Inowrocławskiej na Podgórzu i przy ul.Strzałowej na Rudaku)

 


WARIANT III

tymczasowym odstąpieniem od utworzenia liceum ogólnokształcącego w lewobrzeżnej części Torunia i powtórną analizą problemu po usunięciu uciążliwości komunikacyjnych (ukończenie budowy nowego mostu, remont Mostu im. J. Piłsudskiego)

 


W odczuciu członków Stowarzyszenia Stawki przedstawione warianty sprawiały wrażenie braku wystarczającej determinacji ze strony władz miasta dla utworzenia takiej szkoły i pewnego typu „asekurantyzm” w przypadku niepowodzenia projektu. Takie stanowisko miasta, brak pełnego poparcia i dającą się odczuć rezerwę do tego projektu (pomimo gorących zapewień i obietnic wyborczych obecnego Prezydenta) skazują te starania na niepowoedzenie. Mógł na to wskazywać nie tylko dotychczasowy rozwój sytuacji, ale i zawartość ankiekty, zwłaszcza w kontekście braku najważniejszego pytania w niej zawartego tj:

WARIANT IV

budowa liceum ogólnokształcącego w nowej lokalizacji po 2014 r.

 


Stowarzyszenie podtrzymuje swoje stanowisko jak najszybszego powołania szkoły ponadgimnazjalnej w lewobrzeżnej części Torunia. Jesteśmy przekonani, że szkoła ta mogłaby wystartować już od 1 IX 2013 roku. Jednocześnie w budżecie miasta na ten rok można zagwarantować środki na budowę tej szkoły. Te dwa procesy powinny odbywać się równolegle. Po realizacji nowego budynku w ustalonej lokalizacji istniejąca szkoła przeniesie się do jej murów. Dla rodziców będzie to bardzo czytelny sygnał o determinacji miasta w stworzeniu konkurencyjnej na rynku edukacji, bardzo dobrej szkoły. Lokalizacje pozwalające korzystać z bazy sportowej wydają się być najbardziej uprzywilejowane. Odrzucona na etapie koncepcji lokalizacja na tzw. „Meksyku”, spowodowałaby po pierwsze przeniesienie rodzin z warunków kojarzących się nam z XIXw., a jednocześnie wybudowanoby szkołę na terenie przylegającym do stadionu wojskowego i położonym bardzo blisko kompleksu sportowego przy ulicy Armii Ludowej.

W związku z tym członkowie Stowarzyszenia "Stawki" stoją na stanowisku, że taki wariant byłby najlepszy dla naszej dzielnicy i całego lewobrzeża i rekomendują go dla wszystkich zainteresowanych tym problemem.

 

Problem poruszano m.in. w korespondencji:

2010-12-13 Pismo do RMT ws realizacji postulatów mieszkańców lewobrzeża.pdf

2011-03-15 Pismo do PMT ws problemów mieszkańców Stawek.pdf

2011-04-21 Pismo do SS ws problemów mieszkańców Stawek.pdf  (duży plik!)

2012-04-14 Pismo do PMT ws problemów mieszkańców Stawek.pdf

2012-05-15 Pismo do SS ws problemów mieszkańców Stawek.pdf

 

Prasa pisała m.in.:

2010-10-30 Liceum na lewym brzegu?

2010-11-24 By nie trzeba było dojeżdżać do szkoły przez most

2011-01-20 To będzie nowa szkoła. Tylko jaka i kiedy?

2012-06-21 90 procent za ogólniakiem

2012-07-12 Liceum dla Podgórza? Trzy warianty

 

Poprzedni materiał w tej sprawie ukazał się 9.12.2011 i 13.06.2012

 

 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.