TARGOWSKO - DZIELNICOWY HANDEL I USŁUGI?

W naszym mieście działa obecnie pięć targowisk całorocznych, a inne miejsca handlu warzywami i owocami pojawiają się sezonowo i trudno je określać mianem „targowisko”. Jest to kolejny przykład bardzo dużych zapóźnień w rozwoju tej części miasta i przejaw wieloletniego traktowania lewego brzegu po macoszemu. Łatwo zauważyć, że wszystkie te targowiska łącznie z największym przy ul. Szosa Chełmińska znajdują się po prawej stronie Wisły. Mieszkańcy lewobrzeżnej części miasta targowiska jeszcze się nie doczekali. Od wielu lat nie doczekali się nawet miejsca wyznaczonego przez Magistrat, gdzie takie targowisko mogłoby powstać.

W związku z tym mieszkańcy lewobrzeża chcąc mieć wybór w zakupie warzyw, owoców, kwiatów czy innych artykułów rolno-spożywczych nadal są skazani na konieczność przejazdu do Śródmieścia i dokonywanie zakupów na targowiskach po prawej stronie Wisły. Stawki, jak i inne dzielnice tej strony miasta z racji swojej atrakcyjności intensywnie się rozwijają i dalej będą się rozwijać. Niestety aktualnie istniejąca alternatywa dla zakupu tych produktów to oferta tylko 5 marketów tj. Biedronek, PoloMarketów, Lidla oraz kilku małych sklepików warzywnych. Taka sytuacja nie daje zbyt dużego pola do wyboru.

Ten problem był sygnalizowany przez Stowarzyszenie w korespondencji do Prezydenta, poruszany był także przez rajcę miejskiego Michała Jakubaszka i opisywany w prasie. Jednak do dnia dzisiejszego brak jest konstruktywnych działań ze strony UM i konkretnych rozwiązań formalno–prawnych w tym zakresie. Magistrat niestety nie wykazał dotychczas wystarczającej determinacji i wystarczającego zaangażowania, aby miejsce na takie targowisko z lewej strony Wisły wyznaczyć i zachęcić inwestorów do działań w tym kierunku, a przecież znalazłoby się zapewne wielu chętnych, którzy chcieliby otworzyć swoje stoisko na targowisku. Można przyjąć za pewnik, że realizacja odpowiedniej infrastruktury, z właściwym uzbrojeniem, dobrym dojazdem oraz odpowiednimi miejscami parkingowymi i WC, spotkałoby się z życzliwością i dużym zainteresowaniem mieszkańców. Znacznie poprawiłoby także komfort życia mieszkańców tej części Torunia oraz przyczyniłoby się do przyciągnięcia inwestorów zainteresowanych tworzeniem punktów handlowo-usługowych, sklepów firmowych, a wręcz tworzenia małego centrum handlowego.

 

Problem poruszano m.in. w korespondencji:

2011-03-15 Pismo do PMT ws problemów mieszkańców Stawek.pdf

2011-04-21 Pismo do SS ws problemów mieszkańców Stawek.pdf  (duży plik!)

 

Prasa pisała m.in.:

2011-05-26 Targowisko na Stawkach? Czemu nie.pdf

2011-05-29 Targ dla lewego brzegu

2011-07-07 Lewy brzeg będzie mieć targ.pdf

Komentarze

Targowisko po naszej stronie

Wreszcie ktoś pomyślał by stworzyć coś  dla naszych  kupców i kupujących. Jak widzę ludzi z wózeczkami jadącymi autobusem na Chełmińską to nie mogę wyjść z podziwu dla władz miasta że zawsze  wszystko jest ważniejsze  od potrzeb zwykłych ludzi

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.