WIOSNA NA STAWKACH I

Od kilku dni cieszymy się z kalendarzowej i astronomicznej wiosny. Dzięki coraz silniej grzejącemu słońcu chętniej wychodzimy z domów. Większość z nas mieszka w domach, które otoczone są mniejszymi lub większymi ogródkami. Dla wielu ogrody te są wielką pasją. Nasze osiedla są stosunkowo młode i nasze małe ogrodowe królestwa mają po kilka lat. Jednak co można zdziałać przez kilka lat możemy podziwiać krążąc po ulicach naszej dzielnicy.

Foto. Nabrzmiałe pąki bzu lilaka

Chciałbym tym krótkim artykułem zainaugurować cykl poświęcony zmianom w świecie przyrody, która nas otacza. Mieszkańcy Stawek mają to szczęście, że otaczają nas liczne tereny zielone. Z północy poligon, z prawdziwymi mieszkańcami lasów. To nie tylko znana nam wszystkim sarna, ale także dzik, jeleń i stosunkowo rzadki wilk. Na łąkach wzdłuż ulicy Andersa możemy obserwować sarny i budujące nory w pobliżu tej drogi lisy. W „Parku Tysiąclecia” podziwiać możemy dużą ilość ptaków śpiewających. Jak wskazuje nazwa naszej dzielnicy było tu kiedyś dużo stawów, stawków, terenów zalewowych. Do dzisiaj dzięki temu obserwujemy bardzo duże ilości żab i ropuch.

Przejdźmy jednak do tego co się dzieje za naszymi oknami. Od ponad tygodnia cieszymy się pierwszymi roślinami cebulowymi. Miejscami łany przebiśniegów swoją bielą kwiatów odcinają się od szarej ziemi. Żółte ranniki dzielnie towarzyszą forpoczcie wiosennych kwiatów. Krokusy, które zwykle były w ścisłej czołówce kwitnących zwiastunów wiosny w tym roku jakby zaspały. Być może jest to spowodowane bardzo suchą zimą. W naszym starym ogrodzie widzę tylko pojedyncze sztuki. Tulipany już wyrosły ponad 10 cm nad powierzchnię ziemi. Oby tylko nie przyszedł silny mróz, to już za kilkanaście dni pierwsze tulipany będą cieszyły nasze oczy.


Foto. Kwitnący łan przebiśniegów

W zeszłym tygodniu wieszałem ostatnie budki dla ptaków. Dla szpaków wysoko, dla sikorek nisko. Czyściłem też stare budki usuwając zeszłoroczne gniazda. Wiele osób nie robi tego, jednak szczególnie w sztucznych dziuplach taki zabieg jest bardzo potrzebny. Wynika to z tego, że nakładane jedno na drugie gniazdo jest coraz bliżej otworu wejściowego. I bardzo to odpowiada licznym w naszym otoczeniu srokom i sójkom, które dużo łatwiej mogą plądrować gniazda. Również wałęsające się koty niszczą przez to lęgi dziuplakom. Budki zawisły i już 18 marca pojawiły się przy nich pierwsze grupki szpaków. Dzisiaj od rana słucham koncertu kilku samców , które zajęły poszczególne budki. Szpak jest chyba jednym z najbardziej znanych ptaków w Polsce. Jego poranne i popołudniowe popisy śpiewów słyszał chyba każdy. Również sikorki zaczynają odwiedzać swoje budki. Co ciekawe sikorki lubią budki zawieszone bardzo nisko. U mnie w ogrodzie regularnie gniazdują w budce zawieszonej 1,5 metra od ziemi. W naszych ogrodach najczęściej spotykamy sikorkę bogatkę i sikorkę modrą. Od wczoraj słyszę też śpiew pojedynczych samców zięby. Ten kolorowy ptaszek wielkości wróbla tworzy przepiękne melodie.

         

Foto. Śpiewający szpak przy budce

Nie sposób w artykule o zwiastunach wiosny nie wspomnieć o tym co już w większości za nami. Myślę tutaj o przelocie dzikich gęsi. Przez to, że mieszkamy niedaleko Wisły, która jest jednym z korytarzy wędrówek tych ptaków, obserwujemy ich znaczne ilości. Pojawiają się jeszcze pojedyncze klucze tych hałaśliwych ptaków, ale są to już pozostałości wielkich stad , które migrują ku wschodowi i północy. Również mamy za sobą przelot żurawi. Te olbrzymie ptaki dużo łatwiej usłyszeć niż zobaczyć w czasie ich wędrówek. Charakterystyczny klangor niesie się na ponad kilometr. Dzisiaj łatwiej usłyszeć go nad Drwęcą, na Pojezierzu Brodnickim czy w zabagnionych  lasach Borów Tucholskich niż na niebie Stawek. Żurawie już przystąpiły do budowania gniazd w swoich ostojach.Na koniec kilka słów o pięknym śpiewaku, który od kilku dni umila nam szczególnie popołudniowe i wieczorne spacery. Jego piękne fletowe gwizdy dobiegają z jakiegoś wysokiego drzewa. Od czasu do czasu przelatuje na inne, skąd kontynuuje swoją piękną melodię. Jest cały czarny z charakterystycznym długim ogonem i żółtym dziobem i taką samą obwódką wokół oka. Jego nazwa jest tytułem jednej z piosenek Beatlesów umieszczonej na „Białym Albumie”. Tam możesz usłyszeć kilka dźwięków z jego koncertu. Czy wiesz jaki to ptak?

W następnej edycji zaproszę czytelników do kontynuowania spaceru po naszych okolicach wypatrując kolejnych oznak wiosny.

A kończę apelem do Państwa. Sucha wiosna spowodowała opóźnienie w migracji żab i ropuch do różnych oczek wodnych. Serdecznie apeluje o uwagę szczególnie na ulicy Kniaziewicza, Łącznej i Stawki Południowe. Przez te ulice przemieszczają się największe ilości naszych płazów. Jeśli możecie zwolnijcie! może uda się Wam nie przejechać jakiejś żaby. One odwdzięczą się pięknym rechotem i mniejszą ilością owadów i ślimaków przy naszych domach.

Wasz Obserwator Przyrody

 

Komentarze

Doskonały tekst

Myślę, że warto pisać o naszej przyrodzie, jest ważnym elementem naszej dzielnicy. Spacerując można zobaczyć, jak pieczołowicie mieszkańcy dbają o swoje otoczenie. A może urządzić kącik zdjęć naszych dum ogrodowych nadesłanych przez użytkowników portalu. Ja osobiście deklaruję ewentualny współudział. :)

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.