WODOCIĄGI I KANALIZACJA, CO DALEJ?

Wreszcie coś drgnęło! To może jednak i tu zacznie się coś dziać?

W ostatnim tak dużym nieskanalizowanym obszarze naszego miasta jak Stawki Południowe wg Toruńskich Wodociagów ilość mieszkańców na m2 jest zbyt mała, abyśmy dołączyli do grona szczęśliwców posiadających te „zdobycze” cywilizacji. Miasto tłumaczyło, że nie może wesprzeć inwestycji środkami z funduszy strukturalnych (tak jak to było w poprzednich etapach realizacji infrastrukturalnych) i trzeba po trochu, powoli, własnymi środkami itd.

A jednak może coś da się tu zrobić? Może już nie tylko obietnice, a czyny …

Ale od początku …

Tak jak już informowaliśmy wobec rozpoczęcia realizacji budynków wielorodzinnych przez firmy developerskie APRO (Osiedle Zielone 2) i LEM-BUD (Magiczny Zakątek) w części najbliższej ul.Andersa osiedla Stawki Południowe tj. przy ulicy Szuwarów oraz gwałtownej potrzeby podłączenia tych obiektów do miejskiej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, w ubiegłym roku Toruńskie Wodociągi rozpoczęły i zrealizowały kompleksowe prace w rejonie ulic Szuwarów-Trzcinowa-Okólna. Było to zgodne z uprzednio zapowiadanymi planami sukcesywnej, ale niestety bardzo powolnej realizacji sieci na osiedlu (pisaliśmy o tym już 4-04-2012).

We wrześniu i grudniu zeszłego roku odbyły się konsultacje organizowane przez Miejski Zarząd Dróg ws kompleksowego zaprojektowania i realizacji ul.Łącznej (pisaliśmy o tym już 5-06-2012), jako newralgicznej drogi osiedlowej dla Stawek Południowych – wręcz jej „kręgosłupa”. Celem spotkania konsultacyjnego był projekt budowy drogi od ul.Stawki Południowe do ul.Kniaziewicza, który skonsultowany z mieszkańcami po ich uwagach i poprawkach ma być skierowany do budżetu i realizacji. Tylko jak budować tak ważną drogę bez kompleksowego uzbrojenia tego miejsca?

Na spotkanie został zaproszony przedstawiciel Toruńskich Wodociagów prezes Władysław Majewski, który pytany o niespójność działań w tym zakresie przez jednostki miejskie tj. brak planów wykonania tej sieci na całym przebiegu ul.Łącznej, wobec poprzednio prezentowanego planu (plan z 27-08-2010) jej ułożenia w kilku różnych obszarowo i terminowo etapach dał do zrozumienia, że istnieje możliwość zmian i takiego ich skorelowania aby wzajemnie ze sobą nie kolidowały.

Biorący udział w spotkaniu podczas dyskusji i omawiania planów oraz rysunków projektowych obszaru inwestycji jednoznacznie opowiedzieli się za priorytetowym i szybkim zrealizowaniem głównej „magistrali” wodno-kanalizacyjnej pod ul.Łaczną, co stosunkowo sprawnie pozwoliłoby na dalsze sukcesywne przyłączanie odchodzących od niej ulic i grup domów, a z drugiej strony niezwłoczne rozpoczęcie budowy tej drogi.

Wobec takich zapewnień oraz oficjalnego potwierdzenia możliwości zaktualizaownia działań inwestora jakim są Wodociągi (w takim zakresie przekazanych także na lutowym spotkaniu mieszkańców z Prezydentem Torunia), Stowarzyszenie postanowiło skierować oficjalne zapytanie wraz prośbą o przekazanie najnowszych zamierzeń w tym zakresie i doinformowanie wszystkich zainteresowanych mieszkańców. Przedmiotową korespondencję zawierającą także elementy prezentacji z tego spotkania zamieszczamy poniżej, ale do przestudiowania tego co najważniejsze dla nas wszystkich zapraszamy już TUTAJ.

I tu jeszcze jedna uwaga.

Prace wod-kan prowadzone na obszarze tych trzech ulic miały jeszcze jeden  BARDZO ISTOTNY SKUTEK dla nas wszystkich, a mianowicie uzmysłowiły wszystkim „sąsiadom” prowadzonych prac bieżący problem wody, która znika zanim pojawi się w wodociągu! O co chodzi? A mianowicie o problem związany z technologią prowadzenia prac instalacyjnych, problem nad którym trzeba się zacząć JUŻ zastanawiać!

Wszyscy mieszkańcy Stawek Południowych niepodłączeni do sieci mają wodę ze studni wiercowych 8-10-12 m głębokości, a ścieki wywożą szambowozami. Aby ułożyć sieć wodociagową i równolegle kanalizacyjną przy wszędzie stosunkowo wysokim stanie wód gruntowych trzeba zrobić wykopy. Jeśli pojawi się i będzie napływać woda uniemożliwiająca prowadzenia prac trzeba ją stale odpompowywać. Uruchamiająca różnego typu pompy i igłofiltry poprzez ich ciągłą prace obniża się znacząco lustro wody, co ma proste przełożenie na studnie, prace naszych domowych pomp i hydroforów – I JEST PROBLEM.

Czy jesteśmy przygotowani na długotrwały brak dostępu do wody? Czy miasto nam to zapewni na czas wykonywania prac? Czy będziemy mieć podstawione beczkowozy? Co z wodą spożywczą i dostępem do niej np. dla mieszkańców mających małe dzieci? To są podstawowe pytania, ale warto i trzeba o tym myśleć już dziś i nad tym się zastanowić!

Ale miejmy nadzieję, że prace w tym zakresie szybko się zaczną i szybko się skończą. I będziemy się cieszyć, że problemy już za nami …

O postępach w sprawie będziemy informować na bieżąco.

 

Problem poruszano m.in. w korespondencji:

2012-05-20 Pismo do TW ws stanu realizacji infrastruktury wod-kan Stawek.pdf

2012-05-22 Pismo do SS ws stanu realizacji infrastruktury wod-kan Stawek.pdf (duży plik!)

 

Poprzedni materiał w tej sprawie ukazał się 04.04.2012

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.