ZAGROŻENIE BEZPIECZEŃSTWA NA MOŚCIE DROGOWYM

Codziennie, w okresach szczytów komunikacyjnych narażane jest zdrowie i życie, podróżujących przez most na Wiśle, mieszkańców naszego miasta.

Pomimo protestów, Prezydent Torunia wprowadził zmianę organizacji ruchu na moście im. Piłsudskiego we wrześniu 2010 r. Po kilku dniach obserwacji okazało się, że korki sprzed mostu przeniesiono na most. Wobec realnego zagrożenia bezpieczeństwa podróżujących przez jedyny most drogowy w Toruniu, Stowarzyszenie wystąpiło pismem do Prezydenta z wnioskiem, o wprowadzenia innej, bezpieczniejszej organizacji ruchu.

W pisemnej odpowiedzi Prezydent Zaleski odmówił wprowadzenia wnioskowanej przez Stowarzyszenie zmiany. Tymczasem zdarzające się sytuacje, opisywane również w prasie lokalnej, grożące utratą zdrowia i życia podróżujących przez most spowodowały, że wystąpiliśmy pismem 23 maja 2011 r. oraz ponownie pismem z dnia 25 lipca 2011 r., do Wojewody Kujawsko – Pomorskiego. Wnioskowaliśmy o wydanie Polecenia Wojewody w/s zmiany organizacji ruchu na moście im. Piłsudskiego w Toruniu. Jedynym efektem naszych interwencji było spotkanie z Dyr. Departamentu Infrastruktury UW w dniu 28 czerwca 2011. Pomimo kolejnych interwencji, Wojewoda ani nie podjął skutecznych działań zmierzających do usunięcia zagrożenia, ani nie odpowiedział na wniosek w tej tak bulwersującej sprawie. W tej sytuacji Stowarzyszenie wystąpiło pismem do Ministra Administracji i Cyfryzacji, z zażaleniem na  niedopełnienie przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego postanowień K.P.A.

W odpowiedzi minister uznał zażalenie za uzasadnione i wyznaczył wojewodzie termin załatwienia sprawy, a wojewoda poinformował stowarzyszenie, że „obowiązująca organizacja ruchu spełnia wymagania ustawowe”. Nie mają znaczenia argumenty o zagrożeniu życia i zdrowia podróżujących przez most, ale także mieszkańców Podgórza, Stawek, Rudaka i Czerniewic, do których w sytuacji „zakorkowania” mostu z dużym opóźnieniem dotrą Pogotowie Ratunkowe czy Straż Pożarna. O kolejnych działaniach w tej jakże bardzo ważnej sprawie, nie tylko dla mieszkańców Stawek, będziemy informowali.

Obowiązująca organizacja ruchu na moście, przedstawiona w pismach do Prezydenta, Wojewody, parlamentarzystów i ministra, zagraża bezpieczeństwu w komunikacji lądowej. Solidarna postawa Prezydenta i Wojewody, polegająca na lekceważeniu zagrożenia bezpieczeństwa tysięcy podróżujących codziennie przez most w Toruniu, skończy się zapewne z chwilą pierwszej katastrofy komunikacyjnej. Coraz większą ilość mieszkańców zaczyna dręczyć pytanie - czy w Toruniu musi powtórzyć się tragedia z Duisburga szeroko opisywana w europejskich mediach?

 

Problem poruszano m.in. w korespondencji:

2011-01-21 Pismo do PMT ws zmiany organizacji ruchu na moście drogowym.pdf

2011-02-14 Pismo do PMT ws zmiany organizacji ruchu na moście drogowym.pdf

2011-03-15 Pismo do SS ws zmiany organizacji ruchu na moście + kanalizacji pod wiaduktem.pdf

2011-05-20 Pismo do WKP ws zmiany organizacji ruchu na moście drogowym.pdf

2011-05-20 Pismo do Parlamentarzystów ws zmiany organizacji ruchu na moście drogowym.pdf

2011-06-09 Pismo WKP do PMT ws zmiany organizacji ruchu na moście drogowym.pdf

2011-06-10 Pismo do WKP ws zmiany organizacji ruchu na moście drogowym.pdf

2011-07-20 Pismo PMT do WKP ws zmiany organizacji ruchu na moście drogowym.pdf

2011-07-25 Pismo do WKP ws zmiany organizacji ruchu na moście drogowym.pdf

2011-08-08 Pismo do WKP ws zmiany organizacji ruchu na moście drogowym.pdf

2012-02-02 Pismo do SS ws zmiany organizacji ruchu na moście drogowym.pdf

2012-02-29 Pismo do SS ws zmiany organizacji ruchu na moście drogowym.pdf

 

 

Prasa pisała m.in.:

2011-05-21 Czarny piątek na moście.pdf

2011-06-03 Czy potrzebne są korekty w organizacji ruchu na moście?.pdf

2012-03-31 Kłopot z przeprawą.pdf

2012-03-31 Kierowco, bój się mostu.pdf

Były prezydent pisze do prezydenta

Torunianie zostali zamknięci w tunelu mostu na Wiśle

 

O postępach sprawy będziemy informowac na bieżąco

 

Komentarze

tablice

 
Panie Bociek. Jak zamieszcza Pan zdjęcia w artykułach, to proszę wymazywac treść tablic rejestracyjnych pojazdów. Bo mogą być problemy.

tablica po korekcie

Dziękuję za tą uwagę. Gratuluję spostrzegawczośći. Treść tablicy rejestracyjnej została rozmyta.
 
Prowadzenie takiego serwisu jest dla nas czymś zupełnie nowym. Przyznam, że nawet sporym wyzwaniem. Uczymy się tego na bieżąco. Zdajemy sobie sprawę, żę musimy nabierać dobrych nawyków i postępować zgodnie z pewnymi procedurami. Do puli procedur od dzisiaj trafia bardziej wnikliwe przyglądanie się zdjęciom, które umieszczamy w artykułach :)
 
Pozdrawiam, admin
 

most

witam moim zdaniem powinno z mostem byc tak rano kiedy z lewo brzeznej czesci jest bardzo duzy ruch a z centrum prawie zaden to powinny byc dwa pasy ruchu w strone starowki. a popoludniu na odwrot a w razie koniecznosci przejazdu karetki strazy czy policji na kilka chwil zamykany jest wspolny srodkowy pas.a najlepiej zlikwidowac te bandy po obu stronach i zrobic po dwa pasy w kazdym kierunku.ciekawe jakby pan prezydent mieszkal po naszej stronie to pewnie szybciej i konkretniej bylaby sprawa pzeprawy rozwiazywana. pozdrawiam tych z lewej!!!

Przebudowa mostu

Witam,

Też tak uważam i Stowarzyszenie dawno takie rozwiązanie postulowało - dwa pasy w jedną stronę, naprzemiennie w zależności od potrzeb, ale oczywiście NIE DA SIĘ, niestety, nie można, przepisy nie pozwalają ... Myślę, że nikt tego głębiej nie analizował i tak MA BYĆ. Bariery energochłonne w świetle przywoływanych przepisów muszą być i wg "mędrców" nie da się zrobić 4 pasów na moście, chyba że ... i tu jest całe clou. Chyba, że da sie przebudować konstrukcję mostową - da się ją poszerzyć - taka alternatywa istnieje. Tylko oczywiście chodzi o pieniądze, byłby to oczywiście koszt, różnie szacowany (mniejsza w tej chwili o kwotę), ale nagle okazałoby się można takim ruchem ZNACZNIE poprawić komunikację w mieście ....

Socha Moskon koncepcja Trasy Staromostowej

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.