ŻYCIE KULTURALNE, A JEŚLI JEST, TO JAKIE?

W zakresie rozwoju życia kulturalnego w lewobrzeżnym Toruniu o ile można zgodzić się, co do zasady, że istniejące instytucje kultury przygotowują ofertę dla ogółu mieszkańców miasta i mogą z niej korzystać wszyscy torunianie, to poza tym należy stwierdzić, że istniejące tu filie Domu Muz na Rudaku i na Podgórzu w niewielkim i niedostatecznym stopniu zaspakajają kulturalne potrzeby mieszkańców Stawek i Podgórza.

Przyczyny tego są wielorakie. Na przykład słabo rozpoznane potrzeby mieszkańców lewobrzeża, brak należytego dotarcia z informacjami do mieszkańców o organizowanych imprezach, warsztatach, itp. Na pewno niedostateczna – tu po tej stronie Wisły – informacja dla mieszkańców. Czy widział ktoś w naszej dzielnicy, chociaż jeden słup ogłoszeniowy? A może tablicę? Czy poprawa w tym zakresie zwiększy wiedzę mieszkańców o imprezach kulturalnych?

Można zgodzić się również - przynajmniej na razie - z argumentacją, że nie ma potrzeby organizowania instytucji kulturalnej w każdej dzielnicy, a więc i na Stawkach to biorąc pod uwagę obecną liczbę mieszkańców dzielnicy czy dalszy intensywny rozwój budownictwa jedno- i wielorodzinnego będzie powodował zwiększanie się liczby mieszkańców – potencjalnych odbiorców imprez kulturalnych.

Zakładamy, że należy w przyszłości przewidzieć organizację instytucji kulturalnej, jaka miałaby powstać w dzielnicy. Zakładamy również, że nadszedł czas na to by rozpocząć dyskusję na temat - jaka ma to być placówka? Jak rozpoznawać i zaspakajać potrzeby mieszkańców? Czy ewentualne powstanie szkoły ponadgimnazjalnej nie rozbudzi aspiracji kulturalnych mieszkańców? Dajmy sobie czas i perspektywę na przedyskutowanie i skonsultowanie tych propozycji w gronie mieszkańców. Stowarzyszenie na pewno będzie w tym pomocne.

 

Problem poruszano m.in. w korespondencji:

2011-03-15 Pismo do PMT ws problemów mieszkańców Stawek.pdf

2011-04-21 Pismo do SS ws problemów mieszkańców Stawek.pdf  (duży plik!)

Komentarze

Jeden z fortów

Zgadzam się, że czas rozpocząć taką dyskusję. Osobiście uważam, że graffiti jak to przedstawione na zdjęciu jest dla naszej dzielnicy pójściem we właściwym kierunku. Zjazdy artystów grafficiarzy powinny być dotowane i być może przerodzić się w coś w rodzaju cyklicznego konkursu. Gdyby udało się przekonać miasto do rozbudowy muru w kierunku pobliskiego fortu (ewentualnie ogrodzenie nim jeszcze części ogródków działkowych) to z czasem miejsce między fortem a ogródkami można byłoby zagospodarować odpowiednio do potrzeb mieszkańców (może skatepark?). Może też udałoby się namówić Galerię Rusz na umieszczanie swoich prac gdzieś w przestrzeni miejskiej dzielnicy Stawki - zaproponować zawsze można, ale trzeba mieć na to miejsce, a my jak wspomniał Pan powyżej nie mamy nawet tablicy ogłoszeń, ani słupa.
Wydaje mi się, że instytucja taka powinna zatrudniać mieszkańca dzielnicy i dysponować chociaż niewielkim budżetem. Wyboru imprez w cyklu rocznym powinno się dokonywać demokratycznie np. na tej stronie lub , jeśli intytucja taka powstałaby drukować  raz w roku propozycje kulturalne(przygotowane na podstawie infromacji budżetowych), na które mieszkańcy mogliby głosować odkładając formularze w jakieś ustalone miejsce.
Pozdrawiam
 
 

Ile firm?

Ile właściwie firm, fili funkcjonuje na Stawkach? Może wartoby było temu tematowi poświecić posta, badź kilka postów. Okręslić jakie są warunki inwestycyjne. Wzbudziłoby to zaintersowanie firm z otoczenia biznesu.

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.