ODZYSKUJEMY DZIEDZICTWO CZYLI CMENTARZ PRZY ŁĄCZNEJ

Zakończył się pierwszy sezon prac na cmentarzu ewangelickim przy ul.Łącznej, prowadzonych przez mieszkańców dzielnicy - społeczników ze Stowarzyszenia Stawki i wielu innych osób zaangażowanych w akcje porządkowania starych cmentarzy. W ubiegłym roku odbyły się 4 takie akcje, a jednocześnie w lutym br. otworzyliśmy nowy, kolejny sezon tych prac. Jest to z pewnością bardzo dobry moment na dokonanie podsumowań, ale też na przekazanie kilku istotnych informacji …

Obszar cmentarza dotychczas bardzo zaniedbany, zarośnięty, zaśmiecony i zdewastowany dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli, jest sukcesywnie oczyszczany z chwastów, gruzu, złomu i śmieci. Wszystkie te prace prowadzone siłami społeczników mają na celu przewrócenie tego cmentarza lokalnej społeczności i wskazanie, że chrześcijańska dobroć i miłosierdzie dotyczy także wszystkich tych byłych mieszkańców dzielnicy Stawki, którzy mieszkali tu przed nami. Wszystkim im należy się godność i szacunek również po śmierci. Warto tu wspomnieć, że w wyniku przeprowadzonych prac okazało się, że nagrobków na cmentarzu jest blisko dwa razy więcej niż pierwotnie zakładano tj, zamiast widocznych początkowo około 40, jest ich ponad 80, a może jeszcze się okazać, że nie wszystkie zostały odsłonięte.

Odkopujemy sukcesywnie nagrobki, odkrywamy wszystkie te zniszczenia jakie miały miejsce w ciągu wielu wielu lat zapomnienia, zniszczeń i dewastacji. Powoli usuwane są śmieci, butelki, plastik, szkło, ale też złom, stare opony oraz mnóstwo, mnóstwo gruzu. Urosła już całkiem spora jego hałda, która wg. wstępnych deklaracji urzędników miejskich zostanie wkrótce usunięta. Teren trzeba uporządkować - wyrównać, odchwaścić, usunąć korzenie i zbędną roślinność, odnaleźć i odkopać nagrobki oraz zniwelować teren usuwając przy tym nawieziony gruz, śmieci i zbędną ziemię. W efekcie uczytelnić układ funkcjonalno-przestrzenny cmentarza na tyle, by można było stwierdzić, że jest już uporządkowany i zadbany.

Po zakończeniu tych prac, teren trzeba będzie zagospodarować w przemyślany sposób tak, aby wraz z dopuszczoną roślinnością niską mógł przez lata funkcjonować bez większych zabiegów porządkowych i konserwatorskich. Na pewno odpowiednia forma i należyty sposób jego uczytelnienia i oznakowania będzie stanowić jeden z jego walorów jako elementu dziedzictwa historycznego dzielnicy. Przykłady oznakowania i opisania takich cmentarzy z innych miejscowości zamieszczamy poniżej.

Przed nami jeszcze dużo pracy i starań, aby doprowadzić to miejsce do wyglądu jaki każdy z nas życzyły sobie na cmentarzu, miejsca jakiego nie będziemy się wstydzić. Wszyscy uczestniczący w tych staraniach zdajemy sobie sprawę, jak dużo jeszcze jest przed nami, ale jednocześnie widzimy jak dużo jest już za nami, jak dużo udało się razem zrobić. Z pewnością jeszcze wiele sobotnich akcji przez najbliższe kilka lat, ale po prostu TAK TRZEBA. Po prostu tak trzeba i prace te nie są jak sądzą niektórzy przygotowaniem do budowy drogi w ul.Łącznej, a wyraz naszego szacunku dla miejsca spoczynku zmarłych.

Dlatego też tą drogą członkowie Stowarzyszenia zwracają się do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą i apelem o czynną pomoc i aktywny udział w zakresie prac porządkowych prowadzonych na tym cmentarzu - w imię pamięci zmarłych mieszkańców naszej dzielnicy. Uszanujmy ich pamięć, tak jak oczekujemy tego szacunku od innych.

Zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy w sobotę 12 marca od godziny 10.00.

Nie mówcie, że przyjdziecie, tylko weźcie rękawiczki, szpadel, grabie i po prostu przyjdźcie!

 

Dokumentacja cmentarza

Ostatnia akcja w lutym br.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.